Príprava na vyšetrenie

Home / Objednávanie / Príprava na vyšetrenie

Príprava na ezofagogastroskopické vyšetrenie :

Pacient pred gastroskopiou nepotrebuje špeciálnu prípravu – nesmie jesť v deň vyšetrenia ( aspoň 6-7 hodín pred vyšetrením ), piť minimálne množstvo tekutiny ( 100-200 ml ) môže cca 4-5 hodín pred vyšetrením. Pri určitých terapeutických zákrokoch sa vyžadujú hemokoagulačné vyšetrenia.

 

 

Príprava na kolonoskopické vyšetrenie :

Pacienti indikovaní na kolonoskopické vyšetrenie sa musia pred vyšetrením dôkladne pripraviť – vyčistiť hrubé črevo. Je viacero spôsobov, pričom podľa našich skúseností najlepšie výsledky sú s prípravou pomocou 20% MgSO4 alebo pomocou prípravku X-prep, prípadne MOVIPREP, pričom príprava je 2-3 dňová.

 

Príprava na kolonoskopiu je náročnejšia ako na gastroskopiu. Pacient dostane špeciálne preháňadlo na vyčistenie čreva, ktoré podľa pokynov lekára vypije deň pred vyšetrením, najčastejšie sa odporúča v poobedňajších hodinách, resp.v priebehu dňa . Veľmi dôležité je po preháňadle alebo zároveň s ním vypiť aspoň 3 litre inej tekutiny, najlepšie čistej vody alebo minerálky (mlieko sa piť nesmie !). Piť treba dovtedy, kým si pacient nevšimne, že namiesto stolice už z konečníka vyteká len čistá voda. Počas prípravy pacient väčšinou do 2-3 hodín dostane hnačku, takže by sa mal zdržiavať v blízkosti WC, najlepšie doma. Účinkom preháňadla sa zvýraznia pohyby čriev, takže niektorí zvlášť citliví jedinci to môžu pociťovať ako kŕče. Pri normálnej činnosti tráviaceho traktu dôjde k jeho kompletnému vyprázdneniu najčastejšie do polnoci, takže v noci sa hnačky netreba obávať. Cestou na vyšetrenie je vhodné mať pri sebe toaletný papier. Nestáva sa to často, ale ak tráviaci trakt nefunguje ako má, pacient na vyšetrenie nie je dostatočne vyčistený a preháňadlo začne účinkovať až vtedy keď už má pacient vyšetrenie za sebou. V prípade nedostatočnej prípravy je potrebné kolonoskopiu opakovať. Po takejto skúsenosti s prípravou na vyšetrenie by mal pacient tri dni pred vyšetrením konzumovať len tekutú stravu a v každom prípade použiť iné preháňadlo. Aké, to mu individuálne poradí vyšetrujúci lekár podľa celkového zdravotného stavu a funkčnosti dolného tráviaceho traktu, resp. hĺbky čreva do akej plánuje vyšetrenie realizovať.

Pri 2-dňovej príprave sa pacient pripravuje nasledovne:

1.deň má pacient len tekutú stravu v zmysle tekutín a prípadne bujónov

2. deň užíva podľa rozpisu buď MgSO4, prípadne X-prep a k tomu pije tekutiny v množstve 3-4 litre, prípadne aj viac

3. deň ide pacient na kolonoskopické vyšetrenie. V tento deň môže piť tekutiny. V prípade endoskopie v anestézii nesmie piť ani jesť 5 hodín pred vyšetrením.

 

Uvedená príprava je možná ambulantne. Pri výrazných poruchách pasáže môže byť táto príprava modifikovaná podľa stavu pacienta – môže byť 3-dňová, so zvýšenou dávkou laxačného preparátu. Pri určitých terapeutických zákrokoch sa vyžadujú hemokoagulačné vyšetrenia.